Temizlik robotları

Yer temizlik robotları.. küçük, becerikli yardımcılarımız


Yer temizlik robotları hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem de daha ucuza daha iyi temizlik yapıyor. Dünyada yaklaşık 10 senedir gittikçe yayılan bir trend olan yer temizlik robotları hepsirobot.com ile üç senedir ülkemizde de piyasada.


Orijinal modelleri hala ağırlıklı olarak ABD kaynaklı olsa da artık hem Avrupa hem de uzakdoğu kaynaklı bir çok model dünya piyasalarında mevcuttur.


Dünyanın ilk yer temizlik robotu iRobot firmasının Roomba modelidir. Bugün artık 6. jenerasyonu olan 800 serileri piyasada mevcuttur. Ülkemizde de dört senedir satılmaktadır. Güncel modelleri olan 600 ve 700 serileri 800TL’den 2000TL’ye kadar değişen fiyatlar ile piyasadadır. 

Yer temizlik robotları şarj edilebilen bataryalar ile donatılmış, otonom (kendi başına kararlar alıp hareket edebilen) ve fırça/vakum sistemleri ile zemin temizliği yapabilen cihazlardır. Marka ve modellerine göre fırça yapısı değişmektedir. Roomba modelleri birbirine karşı dönen 2 fırçalı sistemleri ile zemini temizlerken Samsung Navibot ve LG Hombot tek fırça ile, Neato ise çok güçlü olan vakumu ve fırça takımı ile temizlik yapmaktadır.


*

Roomba modelleri her gün ayrı çalışmak üzere programlanabilir ve dilediğiniz saatte yerinden çıkarak temizliğe başlar. İşi veya şarjı bitince yerine geri dönmektedir. Ülkemizde yaygın servisi hepsirobot tarafından verilmektedir.


Neato Robotics firması XV25 Signature modeli ile satış yapmaktadır. Çok güçlü vakumu, geniş fırçası ve laser ile tarayarak harita yaptığı için mekanlarda hiç temizlenmemiş alan bırakmamaktadır. Kullanıcı tarafından güncellenebilen programı ilegelmektedir. Temizlenmesi çok kolaydır ve her gün farklı saatte çalışmaya programlanabilir. Laser ile harita çıkardığı ve şarjı bitince yerine geri dönüp şarj olduktan sonra tekrar çalışmaya başlayabildiği için 300 metrekare civarında temizlik yapabilmektedir. Şarj olduktan sonra kaldığı yerden temizliğe devam eder. Ülkemizde satışı ve yaygın servisi hepsirobot tarafından yapılmaktadır. Çok yakında, dünyanın en iyi robotları sayılan yeni Botvac modelleri ülkemizde de satılmaya başlayacaktır.


Samsung firmasının iRobot ve Neato firmalarına cevabı Navibot serisi ile gelmiştir. Şık, yakışıklı gece mavisi renginde yuvarlak bir robottur. Haftanın günlerine programlanabilir, otomatik olarak şarjına geri döner. Temizliği tek fırça ile sağlar, Neato kadar başarılı olmasa da yeterli bir temizlik sağlamaktadır. Navibot ye temizlik robotu hakkında bazı şikayet sitelerinde listelemeler bulunmaktadır. Geliştirilmiş yeni modelleri ülkemize ithal edilmemektedir.


LG firmasının çıkardığı ilk robot örneklerden olan Hombot ürünü de şık, sadece ve ince bir robottur. Temizlik mekanizması Samsung Navibot ile hemen hemen aynıdır, performansı da çok benzerdir. Piyasadaki en ince ve en pahallı robotlardan birisidir. Temizlemesi ve bakımı çok kolaydır, akıllı özellikleri arasında kaldığı yerden devam edebilme, otomatik şarj ve günlük programlama yer alır. Diğer robotlar gibi yükseklikleri algılar ve kameraları sayesinde temel haritalama işlevlerini yerine getirmektedir.


Karcher firmasının RC3000 ve yeni çıkan RC4000 modelleri ise temelde aynı özelliklere sahip iki robottur. Kendi kendini temizleme özelliği sayesinde hemen hemen hiç bakım gerektirmemektedir. Piyasadaki en pahallı robottur. Kısa batarya ömrü, dolaşabildiği ve temizleyebildiği alanın azlığı eksi özellikleridir.

 

Vileda firmasının ithal ettiği yer slime robotu ise programlaması olmaması, şarj yerine otomatik dönememesi gibi sebepler yüzünden gerçek anlamıyla bir robot sayılmaz. Kendine özel bir nonwoven bez ile sadece tamamı sert zemin olan yerleri silebilmektedir.

Sizlere yer temizlik robotları ile ilgili teknolojilerin nerelere geldiğini, piyasadaki ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını sunmaya çalıştık.


Daha detaylı bilgiler, resim ve videolar için hepsirobot.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Hepsirobot.com

Korur Robot Teknolojileri Ltd

 

 

 

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.